Unutar ove cjeline nalazi se slijedeći izbornik:
Ovom opcijom omogućava se zatvaranje stavaka koje se prilikom upisa dokumenta nisu mogle zatvoriti. Otvaranjem opcije na ekranu se pojavi maska “Zatvaranje stavaka”. Da bi se olakšao rad korisniku, ulaskom u svako polje na dnu ekrana javlja se poruka sa uputstvom kako postupiti.
Kod zatvaranja stavaka potrebno je upisati slijedeće podatke: konto (koji se zatvara), ime partnera, datum od kojega se vrši zatvaranje.
Tada se na ekranu pojave sve otvorene stavke. Na dnu ekrana javlja se poruka “Označite:<F> dokument kojeg zatvaramo; <Z> dokumenti s kojima zatvaramo”.
Ovim postupkom vrši se zatvaranje stavaka, uz uvjet da zatvaranje bude bilansirano.
Ova opcija koristi se za otvaranje već zatvorenih stavaka na određenom kontu, odnosno analitici. Stavke se otvaraju u slučaju da je naknadno ustanovljeno da je izvršeno pogrešno zatvaranje i sl.
Otvaranje stavaka vrši se pridržavanjem upute koja se javlja na dnu ekrana i glasi: “Označite: <O> stavke koje želite otvoriti”.
Vidi poglavlje FINANCIJSKO.
Vidi poglavlje FINANCIJSKO.
Vidi poglavlje FINANCIJSKO.
Ovom opcijom omogućena je izrada odnosno listanje obrasca “Izvod otvorenih stavaka”. Listanje se definira slijedećim podacima:
Na kontu:
upisuje se konto
Od analitike do analitike:
upis šifre partnera
Od datuma do datuma:
upis perioda za koji se lista IOS
Ispis veznog dokumenta D/N:
upisuje se D, ako se želi vidjeti vez.dok.
U redu D/N/Kraj
“Koje su vrijedeće zatezne kamate
U praksi je sve više dvojbi i pitanja oko primjene stope zatezne kamate između poduzetnika, odnosno od kada i na koja zakašnjenja u plaćanju se primjenjuje? Toj zbrci pripomogla su i različita tumačenja i upute na raznim portalima.
Promjene u stopi zatezne kamate nastale su 30. VI. 2013. kada su stupile na snagu izmjene i dopune Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi.
Pojednostavljeno rečeno, zakonska zatezna kamata od 15% koja je bila na snazi do dana njene promjene (30. VI. 2013.) je i dalje u primjeni na ona zakašnjela plaćanja koja se odnose na isporuke robe i usluga obavljene do zaključno s 29. lipnja 2013. Dakle, kad su u pitanju zatezne kamate za nastale dužničko vjerovničke odnose nastale zaključno s 29. VI. 2013. a s osnove kojih su kod isplate cijene protekli ugovoreni ili zakonski rokovi plaćanja, na takva zakašnjenja se i od 30. VI. 2013. pa sve do naplate potraživanja za isporuke tih roba i usluga primjenjuje „stare“ zatezne kamate od 15%.
Za isporuke robe i usluga koje su obavljene dana 30. VI. 2013. i poslije, a s osnove kojih su nastala zakašnjenja u plaćanju, primjenjuje se nova zakonska zatezna kamata od 12,40%.
Potanja objašnjenja možete pročitati u slijedećem broju RRiF-a.”
Iz ovog teksta proizlazi da za isporuke do 29/6/13 (bez obzira na to kada su računi plaćeni) treba obračunati zatezne kamate po starim stopama (posljednja je 15%) Zbog ove zakonske promjene napravljene su izmjene u načinu rada programa obračuna zateznih kamata. Otvorili smo novu šifru NAČINA OBRAČUNA - Z (zatezna do 29/6/13) uz postojeću - S (standardna zatezna) u programu “Tipovi obračuna kamata” .
Dakle morate imati dva tipa obračuna kamata i puštati dva obračuna zateznih kamata odvojeno (naravno ako imate račune na koje obračunavate kamate i do i nakon 29/6/13):
- jedan je obračun zateznih kamata na isporuke robe i usluga do 29/6/13 (računi izdani do zaključno s datumom 29/6/13) i pušta se za period do 29/6/13, a program će uzimati u obzir sve uplate po tim računim , bez obzira na datum uplate i računat će kamatu po stopi 15% (tip obračuna kamate koji puštate za ovaj period mora imati način obračuna Z).
- drugi se obračun pušta za period od 30/6/13 (tip obračuna kamate koji puštate za ovaj period mora imati način obračuna S)
Ova opcija koristi se samo ako postoji promet na deviznim kontima koja u kontnom planu imaju definirano (postavljeno) ZATVARANJE STAVAKA.
Prije samog knjiženja potrebno je izlistati kontrolnu listu, kako bi ustanovili da je sve u redu. To se radi na slijedeći način:
Svođenje na srednji tečaj/tečajna razlika
Želite li knjižiti dokument D/N:
ukoliko se traži kontrolna lista upisuje se N
Upišite <T> za obračun teč. razlika ili <ENTER> za svođenje:
upisuje se T ili ENTER po izboru korisnika.
Konto:
upisuje se dev. Konto
Od analitike do analitike:
upisuje se šifra partnera
Unesite datum dokumenta,<ENTER> za prvi slobodan datum:
upisuje se datum dokumenta .
Upišite šifru banke za svođenje na srednji tečaj:
upiše se šifra banke
U redu D/N/Kraj
Obračun tečajnih razlika - radi se nad zatvorenim stavkama. Ako su stavke zatvorene u valuti, onda se doknjižavanjem tečajnih razlika iste stavke zatvore i u kunama.
Svođenje na srednji tečaj -otvoreni kunski saldo na deviznom kontu dovodi se na vrijednost otvorenog iznosa devizne vrijednosti preračunatog u kn po sr.tečaju odabrane banke.
Kad je izlistana kontrolna lista, može se knjižiti dokument na način da se na upit “ Želite li knjižiti dokument ” upiše slovo D i ostali podaci. Kad su podaci upisani sam program vrši knjiženje i stvara dokument knjiženja .
Ova opcija daje mogućnost listanja dužnika a koristi se na slijedeći način:
dužnici od šifre do šifre:
upisuju se šifre partnera ili ENTER za sve partnere
za grupu:
upisuje se grupa šifre partnera ili ENTER za sve partnere
koji su dužni iznos veći:
upisuje se iznos
Uredu D/N/Kraj